marți, 27 septembrie 2011
Ideea cea mare este ca toti suntem ... UNUL !
Ideea cea Mare este ca exista doar Un Dumnezeu - si ca acestui Dumnezeu nu-i pasa daca esti catolic sau protestant, evreu sau musulman, indian sau mormon, sau daca nu ai nici un fel de religie.
Ideea cea Mare este ca tot ce avem de facut este sa ne iubim unii pe altii - si, in lumea noastra, toate celelalte vor avea grija de ele insele, din vointa noastra de a actiona cu afectiune unii cu ceilalti.
Ideea cea Mare este ca nici unul dintre noi nu este mai bun decat altul.
Ideea cea Mare este ca toate resursele naturale ale Pamantului apartin tuturor oamenilor lumii - si asta nu are nimic de-a face cu terenul pe care, in care sau sub care se afla localizate resursele.
Ideea cea Mare este ca nimeni nu "detine" cu adevarat nimic, cu atat mai putin pe altul - sau chiar bucati din planeta care este casa speciei noastre.
Ideea cea Mare este ca libertatea este esenta Vietii, nu ceva ce dobandesti sau ce-ti poate fi dat, ci Ceea Ce Esti - si orice efort de a-i limita exprimarea este un efort de a limita Viata Insasi, pe care sufletul o va re-crea la fiecare nivel, pana ce sufletul, care ESTE libertate, este exprimat pe deplin, in fiecare clipa.
Ideea cea Mare este ca bucuria este starea naturala a fiintei noastre si ca bucuria este intotdeauna exprimata cel mai deplin si cel mai rapid, prin daruirea ei."
<< Neale Donald Walsch >>
...cu multumiri sursei,namaste Gabi. http://dincolo-de-materie.blogspot.com/
joi, 15 septembrie 2011
Legile Belagine...de la valahi,cele care au invesnicit pe cei nobili !
1. Dincolo de curgerea timpului si de cugetarea zeilor, este Focul cel Viu si Vesnic, din care vin toate si prin care fiintează toate cele ce sunt. Totul si nimicul sunt suflarea Sa, golul si plinul sunt mâinile Sale, miscarea si nemiscarea sunt picioarele Sale, nicăieri si peste tot este mijlocul Său, iar chipul Său este lumina. Nimic nu este făptuit fără de lumină si tot ce vine dinlumină prinde viată si ia făptură.
2. Precum fulgerul aduce lumina si din lumină tunetul si focul ce se revarsă , asa este si gândul omului, el trece în vorba omului si apoi în fapta sa. Deci, ia aminte la asta, căci până la focul ce arde trebuie să fie o lumină si un tunet. Lumina omului este gândul său si aceasta este averea sa cea mai de pret. Lumina prinde putere prin cuvânt, iar vointa omului aprinde focul prin care sefăptuiesc toate cele ce sunt în jurul său.
3. Fii ca muntele cel semet si ridică a ta lumină mai presus de cele ce te înconjoară. Nu uita ca aceiasi pasi îi faci în vârful muntelui ca si în josul său, acelasi aer este sus ca si jos, la fel creste copacul în vârf de munte ca si în josul său, la fel luminează soarele piscul cel semet ca si pamântul cel neted.
4. Fii cumpătat ca pământul si nu vei duce lipsă de nimic. Creanga prea plină de rod este mai repede frântă de vânt, sământa prea adâncă nu răzbate si prea multă apă îi stinge suflarea.
5. Ia aminte la copacul cel falnic, cu cât este mai înalt, cu atât rădăcinile sale sunt mai adânci înpământ, căci din pământ îsi trage tăria, nu uita asta. Cu cât te ridici mai mult, cu atât trebuie săcobori mai mult, căci măsura ridicării este aceeasi cu măsura coborârii.
6. Puterea omului începe cu vorba nerostită, ea este asemeni semintei care încolteste, nici nu se vede când prinde suflare de viată. Lumina semintei este cea care o ridică, pământul este cel ce-i dă hrana, apa îi dă vigoarea, iar răbdarea o îmbracă cu tărie.
7. Priveste râul si ia aminte la învătătura sa. La început este doar un firicel de apă, dar creste tot mai mare, căci vine de la ce este mai mare, si lucrurile asa trebuiesc împlinite, prin firea lor. Asemenea este si gândul cel bun si drept rânduit, el îsi face loc printre pietre si stânci, nu tine seama de nimic, îsi urmează drumul si nimic nu-i stă în cale. Apă cu apă se adună, iar împreună puterea este si mai mare.
8. Ia seama de taina aceasta si nu o uita, acel firicel de apă stie unde va ajunge, căci una este cupământul si toate cele ce-i vin în cale nu îl pot opri până la sfârsit. Astfel să iei seama la gândul tău unde trebuie să ajungă si vei vedea că nimic nu stă în calea sa . Să-ti fie gândul limpede până la sfârsit; multe se vor ivi în calea sa, căci firea lucrurilor din jur este miscătoare asemeni apelor.Apă cu apă se întâlnesc, pământ cu pământ si munte cu munte.
9. Ia seama la gândul cel rău, fereste-te de el ca de fulger, lasă-l să se ducă precum a venit, căci te-ndeamnă la lucruri nefiresti. Fereste-te de vorbele desarte si de neadevăr; sunt ca pulbereacâmpului ce-ti acoperă ochii, ca plasa păianjenului pentru mintea si sufletul tău. Ele te îndeamnăla trufie, înselăciune, hotie si vărsare de sânge, iar roadele lor sunt rusinea, neputinta, sărăcia,boala, amărăciunea si moartea.
10. Nu judeca oamenii după greutatea lor, după puterea lor, după averea lor, după frumusetea lor sau după râvna lor, căci si unul si altul a lăsat din ceva pentru a creste în altceva. Cel bogat este sărac în liniste, cel tare este slab pentru altul si cel slab are tăria lui ascunsă. Cum firea lucrurilor este miscătoare, asemeni este si omul. Ce dă valoare unei unelte, trebuinta sau frumusetea ? Duce un om mai mult decât boul? E mai bogat vreunul ca pământul ? Doar cunoasterea si întelepciunea îl ridică pe om peste dobitoace. Si degeaba ai cunoastere dacă ea nu este lămurită de vreme.
11. Fierul înrosit a fost rece si se va răci iarăsi; Vasul a fost pământ si va fi iarăsi pământ; Pământul ce-a fost sterp acum este pământ roditor si se va stârpi iarăsi peste vremi. Râvnaomului face schimbătoare toate acestea. Dar râvna îi întoarce bucuria în tristete si linistea înneliniste. Fierul si focul ajută omul, dar îl si vatămă. Si aceeasi râvnă îl îndeamnă a merge pecărări nestiute si nebătute de ceilalti dinaintea lui. Tot râvna îl îndeamnă la strângere de averi, lamărirea puterii si a se măsura cu altii. Fereste-te de a te măsura cu altul, căci trufia de aici se naste; ea te va coborî mai jos de dobitoace si te va despărti de fratele si de vlăstarul tău.
12. Neînteleptul este mânat de râvnă, dar înteleptul încalecă râvna. Neînteleptul suferă când râvna îl duce la pierdere si la cădere, dar înteleptul întotdeauna găseste câstigul în pierdere si înăltarea în cădere.
13. Trufia răceste iubirea inimii si o face în dusmănie si nu există dobitoc mai josnic decât omul care nu mai are iubire în inima sa. Căci iubirea este cea dintâi putere si chipul ei este lumina. Ia seama ca nu cumva gândul tău să se împresoare cu trufia , căci mai jos de dobitoace vei ajunge.
14. Gândul bun si vorba în inteleaptă îti pot potoli necazul, îti pot răcori inima, dar nu te vindecă,pentru că omul suferă după cum trufia a crescut în el, căci suferinta este umbra trufiei.
15. Nu îti lega sufletul de nimic lumesc, de lucruri, de dobitoace, de argint sau aur, căci ele asa cum vin, asa pleacă. După orice zi vine si noaptea, si după iarnă vine primăvara, căci asa este rânduit si asa este firea lucrurilor. Toate cele ce se văd, se nasc, cresc si apoi se întorc de unde au plecat. Doar firea lucrurilor rămâne pururi, iar aceasta are nenumărate si nesfârsite ramuri, siasemenea izvoarelor mintii si sufletului tău, ele nu se arată la vedere. Căci o suflare si un foc fac să crească toate cele ce cresc ierburi, copaci, dobitoace si oameni– si din aceeasi vatră vin si către aceeasi vatră se întorc, si vatra aceasta este pururea.
16. Precum copacul cel falnic creste lângă cel mic fără a-i face rău, asa să fiti între voi, cel mare să nu lovească pe cel mic si nici să-i amărască sufletul, căci va avea datorie mare de dat, la fel ca si hotul. Aruncă un lemn pe râu si mai multe vor veni din susul său către tine. Adu-i multumire semenului tău, adu-i lumină pe chip si în suflet, iar toate acestea le vei găsi mai târziu înflorite în inima ta.
17. Nu lua cu siluire si nici cu vorbe amăgitoare ceea ce nu este al tău, căci cel ce priveste prin ochii tăi este acelasi cu cel ce priveste prin ochii celuilalt. Ia seama la taina aceasta.
18. Nu grăbi nici o lucrare căci trasul de ramuri loveste înapoi. Fructul copt este usor de luat, cel necopt este greu de luat si gustul e neplăcut. Nu te grăbi deci să aduni ce este înainte de vreme,căci îti va amărî sufletul. Cum creste cadrul, asa creste si stinghia si cum creste roata asa creste si ispita.
19. Rămâi mereu în răcoarea sufletului tău, dar dacă mânia se aprinde în tine, ia seama ca nu cumva să treacă de vorba ta. Mânia vine din teamă si nu a locuit dintru început în inima ta; Dacă nu creste prin trufie, ea se intoarce de unde a plecat. Trufia închide poarta întelepciunii, iar cel trufas se pune singur lângă dobitoace. Întelepciunea este mai pretuită decât toate cele ce se văd cu ochii, ea este aurul mintii si sufletului tău si este rodul cunoasterii udată de vreme.
20. Nu-ti amărî sufletul când simti durerea si neputinta, ci mai degrabă caută să te folosesti de ele pentru îndreptare , căci în rod ai si sământa. Nu se poate ca o sământă bună să dea rod rău.Lăcomia întotdeauna duce la pierdere, furtul întotdeauna duce la boală, gândurile sterpe întotdeauna duc spre rătăcire, mânia întotdeauna loveste înapoi, răutatea si neadevărul întotdeauna aduc neputinta , trufia întotdeauna aduce suferintă.
21. Mergi la izvor când sufletul ti-e aprins, scormoneste în apa limpede si asteaptă până ce devine iarăsi curată. Asa se va duce si aprinderea sufletului tău, precum tulburarea aceea.
22. Ia bine seama la taina semintei. Asemeni ei este gândul tău, si cum sământa nu se poate fără coajă, asa este si gândul cel rodnic al omului. Coaja gândului rodnic este vointa, iar fără vointă,gândul se usucă si nu foloseste la nimic. Dar puterea este în răbdarea semintei, iar vointa si răbdarea fac mlădita firavă să razbată pământul tare.
23. În vremea lucrului tău, înveseleste-ti inima la vederea lucrării tale înainte de terminarea ei,căci precum fructul îsi anuntă venirea cu o floare, tot asa fapta omului este văzută de cel cumintea si simtirea limpede, înainte de a fi terminată.
24. Ia bine seama la cauza omului sărac, dar si la cauza omului grabnic avut, căci nici una nici alta nu sunt firesti. Omul sărac are multe gânduri desarte si le schimbă de la o zi la alta, vorbeste mult si lenea i-a învelit bratele si picioarele. Cel grabnic avut ori e hot si înselător, ori vede mai bine necazul altuia si caută a-l amăgi, de acolo îsi trage grabnica avutie.
25. Fii blând si răbdător cu cei de lângă tine, căci asa cum te porti tu cu ei, asa se poartă si altii cu tine, căci simtirea lui este la fel cu simtirea ta, din aceeasi suflare este si simtirea lui, iar lumina ce se vede prin ochii lui este din aceeasi lumină cu cea care se vede prin ochii tăi.
26. Unde este tăria omului acolo îi este si slăbiciunea , ceea ce-l ridică îl si coboară; rămâi în limpezimea mintii si simtirii tale si vei vedea toate acestea. Cel mic este deasupra celui mare, cel usor este deasupra celui greu, cel slab este deasupra celui tare, cel blând este deasupra celui aprig. Limpede să-ti fie mintea si simtirea, si ia seamă de toate acestea.
27. Tăria muntelui vine din răbdarea sa, din linistea sa, stânca îi este numai învelitoare. Dar tăria lui este încercată de vânt, de apa cea lină. Ia-ti puterea din răbdare si din liniste si foloseste-te deea prin limpezimea gândului tău, căci nu tulburarea izvorului roade stânca, ci limpezimea sa.
28. Lucrarea făcută din teamă nu are viată lungă si tăria ei este asemeni unei revărsări de ape care tine putin. Asa este si cu tulburarea oamenilor, ea vine de- afară, dar este chemată de teamalor, însă teama vine prin necunoastere, iar necunoasterea prinde putere prin neadevăr, lene si trufie.
29. Soarbe cunoasterea de la cei cu barba albă si nerosită de vin si lasă vremea să o îmbrace cuîntelepciune. Nu privi la trupul lor slăbit si gârbovit, căci toate acestea sunt plata lor pentru cunoasterea lucrurilor si cresterea întelepciunii.
30. Multumeste pământului pentru toate cele ce-ti oferă, multumeste cerului pentru ploaia care îti hrăneste pământul, multumeste soarelui pentru căldura si lumina casei tale si a pământului tău,multumeste lunii pentru linistea somnului tău, multumeste stelelor că veghează asupra somnului tău, multumeste muntelui pentru povetele si fierul ce-l iei din el, multumeste pădurii pentru tot ce iei de acolo, multumeste izvorului pentru apa ce-o bei, multumeste copacului pentru lucrările ce-ti arată, multumeste omului bun ce-ti aduce bucurie si zâmbet pe chip.
31. Precum iarba bună creste cu iarba rea, asa sunt si oamenii, dar tine seama că purtarea lor cea rea este semănată si crescută din teamă si neputinte, iar trufia este învelitoarea lor. Nu certa purtarea lor si nu căuta a-i îndrepta din vorbe si mustrare, căci apăsarea pe rană nu o vindecă.Oare iarba aceea este rea doar pentru că este amară pântecului tău ? Asa este si cu omul, de vei vrea să-l îndrepti, adu-i pentru început gândul si simtirea la ce este plăcut atât omului bun, cât si omului rău. Unul vede roata plecând, iar altul vede aceeasi roată venind. Cine vede mai bine ?
32. Doar cel înteleptit poate vedea limpezimea si linistea din mintea si sufletul celui tulburat, căci cel înteleptit a fost odată si el la fel ca si cel tulburat si roadele amare l- au făcut să tină seama de alcătuirea fiintei sale. A fugit de roadele sale amare în vârful muntelui si acolo nu a scăpat de ele, a fugit în mijlocul pădurii si iată că roadele erau cu el, apoi a privit în lăuntrul săusi iată că roadele sale amare aveau rădăcini în mintea si simtirea poftelor sale.
33. Este o floare mai frumoasă ca cealaltă ? Este un izvor mai limpede decât altul ? Este un fir de iarbă mai presus de un altul ? Fiecare are tăria, frumusetea si priceperea lui. Este în firea lucrurilor ca pădurea să aibă felurite soiuri de copaci, de iarbă, de flori si dobitoace. Nu seamănă un deget cu altul de la aceeasi mână, dar este nevoie de toate pentru a bate fierul. Este mărul mai întelept decât prunul sau părul ? Este mâna stângă mai bună ca dreapta ? Altfel vede ochiul stâng de cel drept ? Cele de sus îsi au rostul lor si cele de jos îsi au rostul lor, cele mari îsi au rostul lorsi cele mici îsi au rostul lor, cele repezi îsi au rostul lor si cele încete îsi au rostul lor, cele ce au fost si-au avut rostul lor si cele ce vin îsi vor avea rostul lor.
34. Neputinta vine după răutate si neadevăr, căci ceea ce dai aceea primesti, ceea ce semeni aceea culegi, dar ia seama că lumina sufletului tău si al celui de lângă tine are aceeasi vatră si rămâne fără umbră. Vezi ce tulbură necontenit izvoarele mintii si sufletului aproapelui tău. Adu-i linistea în suflet si limpezimea în minte si bătrânetile tale vor fi ca pomul copt, oasele si tăria ta nu vor slăbi si te vei întoarce de unde ai venit, sătul de căldura urmasilor tăi.
35. Întotdeauna va fi cineva dedesubtul tău si întotdeauna va fi cineva deasupra ta. La cele ce sunt dedesubtul tău să te uiti cu iubire si nu cu trufie căci acolo îti sunt rădăcinile, iar la cele ce sunt deasupra ta să te uiti cu privirea de prunc si fără teamă.
36.Cele tari, cele slabe si cele nevăzute sunt cele ce alcătuiesc lumea si toate acestea legăsesti în om si toate alcătuiesc un întreg. Nu este nimic care să fie afară si să nu fie si înăuntru. Ia seama la toate acestea când îti apleci privirea înăuntrul tău si vei găsi toatăîntelepciunea zeilor ascunsă în nevăzutul fiintei tale. Zeii au luat seama înaintea omului de această întelepciune si asta i-a adus mai aproape de Focul cel Viu si Vesnic.
37. Ia aminte că bătaia inimii, curgerea sângelui prin vine, vindecarea rănilor, frumusetea ochilor si minunătia alcătuirii trupului sunt făcute prin puterea si suflarea Focului cel Viu si Vesnic care este în fiecare si al cărui chip se arată în lumină. Dar nu uita că trupul este doar o fărâmă din putinul care se vede…
38. Curătenia trupului si desfătarea sa prin simturi te pune doar putin mai sus de dobitoace, căci nu un sunet plăcut te ridică, nici o duioasă atingere, nici un gust plăcut, nici o mireasmă îmbătătoare si nici o bucurie a ochilor. Căci unde este căldura, apare si frigul, unde este dulcele apare si amarul, unde este plăcutul apare si neplăcutul, unde este mireasma apare si duhoarea, iar unde este râs, si plânsul pândeste.
39. Iată dar calea de început : cumpătarea în toate cele ce faci, ascultarea de bătrâni si de cei întelepti, hărnicia, multumirea cu ceea ce ai, ferirea de neadevăr si de vorbele desarte, ferirea de ceartă si de mânie, buna purtare între semeni. Dimineata să te trezesti cu ele, ziua să le porti mereu în minte, seara să le ai cu tine în somn si astfel supărarea, lipsa, amărăciunea, neputinta,boala si răutatea altora nu se vor atinge de tine.
40. Dincolo de acestea se află iubirea, vointa, curajul, răbdarea, modestia si ele ridică omul cu adevărat. Acestea sunt cele ce te apropie de Focul cel Vesnic si, prin ele, calea ta urmează calea zeilor, dar îngroparea lor te aruncă mai jos de dobitoace. Doar prin ele primesti adevărata cunoastere si întelepciune, adevărata putere, adevărata bucurie, adevărata bogătie, rodnica si trainica lucrare.
41. Dar iată că unde este iubirea poate apărea si ura, unde este vointa poate apărea si delăsarea,unde este curajul poate apărea si frica, unde este răbdarea, poate apărea si graba si unde este modestia poate apărea si trufia. Căci miscătoare sunt si cele ce se văd si cele ce nu se văd din fiinta omului. Dar toate acestea sunt ale celui ce simte, iar peste el se află cel ce gândeste si acesta este cel ce vede miscarea în nemiscare, este cel care dincolo de toate aceste virtuti se desfată în cunoasterea si linistea ce întrece orice bucurie, iar atentia, echilibrul si limpezimea sunt uneltele sale.
42. Cel tulburat vede binele ca bine si răul ca rău, este atras de una si fuge de cealaltă, dar înteleptul vede si frumosul si urâtul, simte si frigul si căldura, si finetea si asprimea, aude si plăcutul si neplăcutul, gustă si dulcele si amarul, simte si mireasma si duhoare a si nu face judecată între ele. El vede deslusit că firea lucrurilor este în toate, căci frumosul din urât se trage si urâtul din frumos, dulcele a fost amar la început si se va face iarăsi amar, plăcutul se naste din neplăcut si neplăcutul din plăcut. Si toate acestea luminează sufletul înteleptului pentru că cele bune si plăcute hrănesc si bucură trupul si simturile sale, iar cele neplăcute neînteleptuluihrănesc mintea si înielepciunea sa, căci vede înnoirea lucrurilor si semintele viitoarelor bucurii.
43. Nu este usoară cărarea zeilor, dar nu uita nici o clipă că omul poate cuprinde în iubirea sa mai mult decât poate cuprinde în ura sa, căldura se ridică mai mult decât poate coborî frigul, cel ce este deasupra vede mai multe decât cel ce este dedesupt, usorul se întinde mai mult decât se întinde greul, lumina răzbate mai mult decât poate răzbate întunericul, puterea care uneste este mai mare decât puterea care desparte.
44. Lungul si scurtul au acelasi mijloc; cercul mic si cercul mare, globul mic si globul mare pe acelasi punct se sprijină; nevăzutul si văzutul acelasi loc ocupă; toate cele mari stau ascunse în cele mici, iar aici este o mare taină a firii; mare printre întelepti este cel ce o pricepe.
45. Înteleptul uneste pe cel ce vede cu cel ce gândeste, cel ce simte cu cel ce face, dar neînteleptul îi desparte. Deschide-ti bine ochii, căci cel ce face, cel ce simte si cel ce gândeste sunt asemeni norilor care vin si pleacă, dar cel ce vede prin ochii tăi este vesnic si lumina sa este fără umbră. El este dincolo de viată si moarte, dincolo de bine si rău, dincolo de frumos si urât, dincolo de curgerea timpului.
,,cu multumiri sursei !Namaste !
miercuri, 3 august 2011
Despre Karma,,,cu Ekchart Tolle
INTREBARE : Ai vorbit despre Prezenta si fiinta ca si chei pentru a te bucura de forma si a crea circumstante pozitive sau netede. Cum se potriveste karma in toate acestea?
E.T : Fiecare se naste intr-un anumit mediu extern. Deasemenea, fiecare se naste cu anumite predispozitii - acestea pot fi pe de o parte genetice, dar mai exista si alte lucruri. O persoana este nascuta cu anumite tipare, cu alte cuvinte. Nu trebuie sa examinam de unde vin acestea, dar important este ca o fiinta umana este nascuta intr-un anumit mediu. Acesta poate fi foarte violent sau relativ pasnic. O persoana este nascuta cu tipare interioare pe care le mosteneste. Chiar si corpul durere este o parte mostenita. Exista un intreg set de conditii care se intampla cand veniti intr-un mediu. Mediul va conditioneaza mai departe si nu exista nici o alegere implicata - acesta doar va influenteaza. Va gasiti in aceasta lume cu anumite tipare inconstiente, care au devenit conditionarea a cine este persoana. Karma, asa cum o vad eu este conditionarea inconstienta care va guverneaza viata.
Karma este partial colectiva si partial personala. Voi puteti intelege karma nu doar ca pe un subiect extern voua, o puteti intelege observandu-va pe voi si apoi, cunoasteti multe alte lucruri. Daca doriti sa intelegeti karma, trebuie sa va priviti pe voi insiva. Eu incep sa inteleg ce este karma atunci cand ceva apare, care nu a facut parte deloc din karma. Aici este cheia - aparitia constiintei - sau Prezenta sau trezirea spirituala, nu fac parte din karma. Aceasta este o alta dimensiune care intrerupe taramul karmic. Voi nu deveniti constienti prin acumulare, asa cum se spune cateodata in orient , "karma buna". Este in regula la acest nivel, va puteti face peretii sau mobila inchisorii voastre putin mai confortabili, dar exista ceva total dincolo de karma, care poate intra in viata voastra in orice moment. Renasterea este desigur o parte din karma. Intelesul profund al renasterii este identificarea cu forma. Nu trebuie sa credem in transmigrare , va puteti privi renasterea in propria voastra viata. De fiecare data cand va identificati cu un gand , care reprezinta forma, va nasteti in acel gand. Identitatea voastra, sensul sinelui vostru se afla in el. Aceasta este karma.
Karma voastra este identificarea inconstienta cu aceste tipare pe care le-ati mostenit - adica conditionarea. Aceasta este identificarea completa a constiintei cu tiparele conditionate. Constiinta inseamna visare, ar putea spune cineva. De aceea noi folosim cuvantul "trezire", in multe traditii spirituale. Constiinta este trezire, constiinta este in starea ca de vis, cand santeti identificati cu tiparele inconstiente. De multe ori pe zi, voi santeti renascuti intr-o reactie emotionala sau mentala , in gandurile care apar. Karma creaza, in exterior, confirmarea ca acest lucru este corect. Deci, daca va ganditi ca lumea este plina de oameni rai, veti intalni oameni rai - cu alte cuvinte, oameni inconstienti. Chiar si pe oamenii care sant la jumatatea caii intre a fi constienti si inconstienti, credinta voastra ii va impinge in inconstienta. Karma este absenta completa a Prezentei constiente. Aceasta este automata. Se joaca singura. Timpul nu va elibereaza de karma. Aceasta este o neintelegere, ca daca trece suficient timp, puteti sa va eliberati de karma. Karma renaste si se repeta. Singurul lucru care va poate elibera de karma este aparitia Prezentei. La orice punct in roata karmei, Prezenta poate aparea. Se poate intampla unui criminal in inchisoare, unui condamnat la moarte. I se poate intampla cuiva care nu a auzit niciodata de lucruri spirituale. Se poate intampla cuiva care mediteaza de 30 de ani.
Prezenta va elibereaza de karma. Nu de toata odata. Karma are o amploare enorma. Tiparele gandurilor, tiparele emotionale, tiparele de reactie. Asa cum prezenta isi face aparitia, karma se diminueaza gradual si veti experimenta o prabusire a acelor tipare. Nu aceasta conteaza atat de mult, deoarece odata ce santeti prezenti, acele tipare de gand mai pot inca aparea , dar nu mai sant atat de problematice. Acestea nu mai cauzeaza suferinta pe care au cauzat-o inainte, deoarece sant vazute in lumina constiintei. In lumina constiintei, tiparele nu va mai domina viata. Corpul durere face parte din karma , care poate fi puternic in unii si nu chiar atat de puternic in altii. Asa cum Prezenta apare, voi santeti eliberati de karma. Apoi, aveti un alt factor complet diferit care soseste in viata voastra. De exemplu, pentru ca o persoana sa devina libera fata de karma colectiva , are nevoie de o cantitate considerabila a Prezentei care sa intre. Apoi aceasta va va inlatura , fie intern sau va puteti afla altundeva. Pentru o persoana care este nascuta intr-o vasta karma colectiva este necesara Prezenta considerabila pentru ca sa nu fie atrasa in aceasta karma. Cand Hitler a venit la putere, nu multi oameni au fost capabili sa se indeparteze. Cativa au fost si au plecat. Ei au putut vedea ceea ce se intampla si au fost destul de puternici sa nu se identifice cu colectivul. A fi in stare sa va indepartati de karma colectiva cere o Prezenta considerabila - si cativa oameni au avut-o. Apoi este destinul nostru sa mergem dincolo de karma , prin a fi receptaculii pentru Prezenta. Oricine se trezeste va afla ca mai devreme sau mai tarziu vor deveni invatatori pentru altii. Ceea ce face un invatator spiritual este sa sublinieze posibilitatea trezirii si neidentificarea cu tiparele inconstiente.
Invatatorul spiritual va invata sa mergeti dincolo de karma. Acesta este functia voastra si va deveni crescanda, fie ca deveniti un invatator formal sau neformal. Trezirea spirituala si iesirea din karma reprezinta acelasi lucru. Multi oameni vor fi atrasi catre voi.
Oricine trece prin procesul trezirii este deja un invatator. Predand, inseamna ca v-ati gasit pe voi insiva ascultand din spatialitate , cand cineva vorbeste sau intreaba ceva sau va spune despre problemele sale. Puteti afla ca raspunsul vine din acea tacere in care voi ascultati. Nu are sens sa spuneti :" Eu o voi invata pe aceasta persoana acum". Veti afla ca aceasta invatare este spontana. Veti ajuta oamenii sa paseasca in afara identificarii cu inconstienta , ceea ce inseamna a merge dincolo de karma. Aceasta se aplica tuturor celor care se trezesc. Asa cum ii invatati, constiinta se aliniaza cu mintea voastra. Mintea voastra este capabila sa se acordeze in profunzimile constiintei si poate fi utilizata ca un instrument. Apoi cuvintele ies afara din gura voastra.
Exista, in final, doar un singur invatator, constiinta trezita este invatatorul. Aceasta ii poate invata doar pe cei in care exista un grad de pregatire. Invatatura trebuie sa fie primita. Daca exista doar o densitate a mintii, invatarea nu are loc. Veti fi amuzati cand oamenii sant atrasi spre voi - oamenii care sant pregatiti - si voi va gasiti spunand ceva ce nici macar nu stiati despre voi insiva. Aceasta se intampla doar atunci cand intrebarea a fost pusa si constiinta raspunde. Asa cum predati, voi invatati. Realizarile sosesc. Predarea si invatarea reprezinta acelasi proces. O profunzime are loc, asa cum voi predati. Voi santeti aici sa ajutati oamenii sa treaca dincolo de karma. Lucru important de stiut este ca timpul nu va elibereaza de karma. Mintea egotica spune :" Eu trebuie sa am mai mult timp pentru a deveni liber". Singurul lucru pentru care oamenii au nevoie de mai mult timp este ca ei au nevoie de timp , pentru a realiza ca nu au nevoie de timp". Mai pot fi inca 20 de ani de suferinta pentru ei, pentru a realiza ca nu au nevoie de timp. Poate ca au nevoie sa mai sufere putin , inainte de a realiza puterea lipsei timpului. Lipsa timpului este desigur, sfarsitul karmei.
Sursa :www.spiritlibrary.com
miercuri, 20 iulie 2011
Poveste de dragoste cu tine insuti,,,
Te-ai gandit vreodata ca nu te iubesti destul? Sau esti dintre cei care considera ca a-si acorda afectiune este un act imoral, nespiritual, iar singura datorie a cautatorului de adevar este sa-i iubeasca pe ceilalti si sa se neglijeze mereu pe el insusi? Ei bine, daca gandesti asa, s-ar putea sa te inseli.
Violenta interioara atrage violenta din lume
Autotransfigurarea si dobandirea unei juste iubiri de Sine sunt un lucru esential pe calea spirituala si nu tocmai usor de dobandit. In aceasta lume, Dumnezeu ni se reveleaza sub forma exteriorului (lumea obiectiva in care traim) si a interiorului (propriul nostru univers launtric). Pentru majoritatea oamenilor insa ambele ipostaze raman destul de criptice. Lumea exterioara ne insala deseori asteptarile, pare a fi amenintatoare sau de neinteles. Pe de alta parte, universul interior risca sa ne para banal sau insuficient de elevat. Dezamagiti deopotriva de interior si de exterior, ne refugiem uneori intr-o fantasmagorica transcendenta care speram sa fie mai prietenoasa. Si totusi, pentru fiecare din noi, Dumnezeu este cel mai accesibil aici si acum, chiar in noi insine, cei care suntem in aceasta clipa. A nega sau a ignora prezenta Lui in noi este o blasfemie pe care o comitem zilnic, cu nepasare
De fapt raportarea la interior si la exterior sunt interdependente. Nu putem avea un comportament just fata de exterior atat timp cat mentinem o atitudine distorsionata fata de noi insine. Iubirea pe care ne-o refuzam noua, le-o refuzam in acelasi timp si celorlalti. Ranile pe care ni le provocam printr-o atitudine lipsita de iubire fata de noi insine se vor reflecta si in relatiile cu exteriorul. A refuza sa te iubesti inseamna a nega (fie si inconstient) ca toate fiintele merita iubirea ta - inclusiv tu.
Foarte multe din ranile noastre sufletesti ni le provocam noi insine prin felul nepotrivit in care ne privim. In momentul in care incepem sa ne acceptam si sa ne iubim asa cum suntem, dispar brusc o mare parte din agresiunile care ne obisnuisem sa credem ca vin din afara. Pentru simplul motiv ca violenta exterioara are nevoie de mintea noastra agresiva pentru a ajunge in interior, altfel singurul ecou pe care ni-l trezeste este compasiunea. Dimpotriva, o minte agresiva la adresa propriei fiinte ne poate rani fara oprelisti, in numeroase moduri: ganduri de neputinta descurajare, sentimente de inferioritate, stari de revolta, frici etc. Pe masura ce ni le permitem mai des, astfel de manifestari inferioare capata forta. Mentinute timp indelungat, ajung chiar sa ne puna in rezonanta permanenta cu anumite planuri demoniace care fac in cele din urma ca aceste idei sa fie intretinute in mod spontan. Astfel, agresiunea noastra fata de noi insine creeaza bresa prin care Universul ne raneste.
Dincolo de sentimentalism
Justa masura in iubirea de sine este aproape la fel de greu de dobandit ca si viziunea Sinelui. Oscilam mereu intre mandrie si disperare. Cand universul nostru individual functioneaza cum ne place, luam asta drept un semn al valorii noastre personale si un motiv de mandrie. Cand nu ne mai ofera suficiente satisfactii consideram ca nu meritam iubirea lui Dumnezeu si ne lasam cuprinsi de tristete. Astfel, val dupa val si abis dupa abis, ne petrecem intreaga viata fara a ne iubi vreodata cu adevarat. Dupa numeroase treceri de la o extrema la alta, pare sa se schiteze o cale de mijloc: autocompatimirea - care nici ea nu are de fapt nimic de a face cu iubirea de Sine, ci dimpotriva provoaca tot atat de multe rani ca si orgoliul sau neincrederea in sine.
Exista multe piedici in calea unei veritabile iubiri de sine. Blocajul cel mai superficial consta in ideea preconceputa ca "nu este necesar (sau moral) sa ma iubesc pe mine insumi". Totusi este doar un pretext pentru teama de a recunoaste ca nu suntem (deocamdata) capabili sa manifestam aceasta iubire. Fie ca e indreptata spre exterior sau catre propria fiinta, dragostea este totdeauna o proba de noblete interioara. Implica curaj, daruire, dilatare a constiintei. La nivel uman, cu exceptia fiintelor cu inalta viata spirituala, rareori iubirea se prezinta in forma sa pura. Nu este aur, ci nisip aurifer. De aceea o relatie de iubire implica totdeauna rabdarea de a alege fir cu fir ceea ce este pur de ceea ce este impur. Reusim sa-i convingem pe ceilalti ca ii iubim, dar este imposibil sa nu sesizam cat de multe lacune are inca aceasta iubire. Asa incat, in ceea ce ne priveste pe noi insine, nu ne mai straduim sa ne amagim ca ne iubim, ci preferam sa argumentam ca nici nu este necesar sa o facem.
Atunci cand cautam sa dezvoltam o justa iubire de Sine, ne plasam cu luciditate intr-un domeniu pe care altfel riscam sa-l parcurgem de fiecare data in stare de betie. De cele mai multe ori traim iubirea relationala colorata sau invadata de numeroase alte sentimente, unele chiar fara legatura cu ea. Totusi, in aspectul sau ultim, iubirea nu este (doar) un sentiment. A explora iubirea de Sine inseamna printre altele a patrunde in acel domeniu misterios in care iubirea exista, dar este lipsita de sentimentalisme. Aceasta este o lectie fundamentala in lipsa careia nu ne putem maturiza cu adevarat din punct de vedere afectiv. Practic, prima poveste de dragoste adevarata este cel mai usor sa o ai cu tine insuti, pentru ca pornesti din punctul in care ajungi cu celalalt abia dupa o relatie de cativa ani, cand reusesti sa spulberi multe din iluziile perfectiunii de la inceput. Si cu toate ca probabil ti-ai spulberat de mult iluzia propriei perfectiuni. .. de tine nu te poti desparti! Va trebui sa mergi impreuna cu tine pana la capat.
Dincolo de orice sentimentalisme, iubirea este o cautare sincera si continua a binelui, armoniei, frumusetii - pentru tine si pentru cei pe care ii iubesti. Daca aceasta cautare nu exista sau este sufocata de multe tensiuni, confuzii, aviditate, inseamna ca trebuie sa cerni cu mai multa atentie nisipul aurifer al universului tau interior. Iubirea inseamna rabdare, toleranta, transparenta. .. Este incantator sa inveti toate acestea in interactiunea cu ceilalti, dar daca relatiile pe care le-ai avut pana acum nu ti-au oferit o asemenea ocazie, nimic nu te impiedica sa incepi chiar acum raportandu-te la tine insuti.
Cat de mult Te iubesti cu adevarat?
Primul pas ar fi sa-ti dai seama cat de mult te iubesti cu adevarat. Pentru asta ar trebui sa intelegi ca exista in tine un copil care are nevoie de rabdare, de toleranta, de incurajare, de dragoste, de tandrete... I le acorzi? Ti se intampla sa-i spui povesti cu balauri despre tot felul de lucruri pe care le va pierde in curand, despre cat de ghinionist este sau ce putine sanse are sa reuseasca? Se numeste pesimism si copilul din tine este trist si deprimat mult timp dupa ce aude asa ceva.
Uneori ii explici in amanunt nenumaratele reusite ale altora care lui "nu ii vor fi niciodata accesibile"? Acest comportament inseamna invidie si gelozie si pe el il face sa-si piarda increderea in sine.
Il starnesti, promitandu-i mereu noi si noi placeri - pe care e clar ca nu i le poti oferi la nesfarsit? Ii trezesti astfel pofta nemasurata care il face avid si vesnic nemultumit. Ii explici uneori ca ceilalti sunt vinovati de esecurile lui si ca ar trebui sa le dea o lectie? In felul acesta il inveti ura, iar violenta care o insoteste il umple de rani adanci. In plus, ca sa mai imbunezi un pic situatia, ii spui ca nu conteaza cate indura, tot el este centrul Universului? Orgoliul pe care i-l trezesti astfel, in mod paradoxal, ii alimenteaza complexele de inferioritate. ..
Toate aceste obiceiuri nefaste ii ranesc mult mai putin pe cei din jur decat pe cei care le practica. Daca ti se mai petrece uneori sa te comporti astfel cu tine insuti inseamna ca inca nu te iubesti suficient...
Copilul din tine are nevoie de dragostea ta. Tot restul - iubirea si aprecierea celorlalti, satisfactiile de tot felul, diferite idei si teorii metafizice - nu-l vor linisti decat pentru scurt timp. Periodic el va deschide ochii, va intelege ca nu a primit ce-i trebuie si va reincepe sa planga. Cum anume? Cuvintele aspre adresate celorlalti, reprosurile, ironia, violenta - fizica sau verbala - neindurarea, raceala sufleteasca, tristetea, neimplinirea, nerabdarea, imprastierea - toate acestea sunt semne care ii anunta pe ceilalti ca in tine exista un copil care plange. O relatie de iubire intre doua fiinte care nu stiu aproape deloc sa se iubeasca pe ele insele este ca o punte ingusta peste un abis. Fiecare dintre ei spera ca celalalt va reusi miracolul sa umple golul - sa-i ofere atat de mult incat sa-l scuteasca de necesitatea de a se descoperi si iubi pe sine. Evident, este doar o himera...
Atunci cand nu ma iubesc pe mine insumi voi avea mereu nevoie de tot mai multe dovezi de iubire de la celalalt. Daca nu mi le ofera, ma voi considera indreptatit sa ma supar. Daca mi le ofera din plin, dar eu nu simt ca merit cu adevarat atat de mult, voi gandi ca pur si simplu se insala, ca totusi este o persoana naiva, iar dragostea sa va incepe sa ma sufoce...
De fapt, nu voi reusi niciodata sa primesc de la ceilalti mai mult decat sunt capabil sa-mi ofer eu insumi.
Dimpotriva, atunci cand aducem in relatiile noastre starea de implinire pe care o trezeste veritabila iubire de sine, interactiunea se stabileste pe un cu totul alt nivel. Nu mai este vorba de acea foame de iubire care face din interactiunea cu celalalt o necesitate stringenta, dureroasa, ci de revarsarea unui preaplin. In felul acesta "a darui" si "a primi" dobandesc o alta semnificatie. Atunci cand il eliberez pe celalalt de "obligatia" de a vindeca ranile pe care mi le provoc singur prin faptul ca nu ma iubesc, ii las timp pentru a savura iubirea.
Roaga-l pe ingerul tau pazitor sa te invete
Pentru a invata sa ne iubim pe noi insine avem nevoie sa intelegem cum se raporteaza ceilalti la noi pentru a ne iubi. Problema este ca, inca de mici, am fost invatati despre iubire numai ceea ce au reusit sa ne transmita cei apropiati - care aveau ei insisi propriile limitari si rani sufletesti. Pentru a depasi aceste tipare este bine sa invatam sa ne iubim asa cum ne iubeste o fiinta foarte elevata, spre exemplu ingerul nostru pazitor.
Iata o modalitate practica: timp de o saptamana, in fiecare dimineata, il invocam mental si afectiv timp de 7 minute pe ingerul nostru pazitor si il rugam sa ne invete pe parcursul acelei zile sa ne iubim asa cum ne iubeste el. In orele care urmeaza suntem cat mai atenti la toate manifestarile noastre, asa cum facem cand cineva spune uneori ca ne iubeste, dar actiunile sale nu dovedesc asta si cautam sa intelegem care ii sunt sentimentele reale. E necesara o observare lucida si relaxata, nu pentru a vana greseli, ci pentru a patrunde in profunzime mecanismele prin care propria minte ne face sa fim lipsiti de iubire. De fiecare data cand observam ganduri sau actiuni de natura sa ne raneasca, ii marturisim cu sinceritate ingerului nostru ca nu stim inca sa ne iubim pe noi insine si reinnoim rugamintea sa ne invete el. Vom face acelasi lucru si cand vom observa ca am intrat din greseala in situatii complicate in care ceilalti par sa ne raneasca. Fara a mai cauta sa dam vina pe ei, ne vom asuma pur si simplu faptul ca situatia respectiva se datoreaza lipsei de iubire pentru noi insine si il vom ruga cat mai des pe ingerul pazitor sa fim invatati cum sa ne iubim cu adevarat.
Unul din locurile comune ale gandirii umane este ca nu meritam iubire atunci cand gresim. De aceea, cand ne simtim vinovati, ne refuzam cu si mai multa indarjire dragostea si astfel gresim mai mult, invartindu-se iar si iar in acelasi cerc. Totusi, din punct de vedere divin, lucrurile stau altfel: tocmai cel care greseste (fiul risipitor) are nevoie de mai multa iubire pentru a se putea redresa. De aceea in momentele de mare incercare, cand credem ca am gresit si asteptam sa fim pedepsiti sau ne pedepsim singuri, este necesar sa-i cerem ajutorul ingerului nostru pazitor. Il putem invoca astfel: "Iubit inger pazitor, te rog ajuta-ma sa ma iubesc exact asa cum sunt acum: trist, speriat si confuz, pentru ca stiu ca tu ma iubesti chiar si asa si vrei sa invat si eu sa acord acest gen de iubire neconditionata mie si celorlalti". Acesta este un mod matur de a iubi, singurul care ne poate duce dincolo de aparente. Daca nu suntem capabili sa ni-l acordam noua insine, este putin probabil ca vom reusi cu ceilalti.
Mai ales la inceputul acestei practici, este posibil sa fim uimiti cat de des ne purtam fara intelegere si iubire pentru noi insine. Dar daca perseveram, vom observa curand ca este tot mai usor sa sesizam din timp aceasta tendinta si apoi chiar sa o suspendam inainte de a declansa multe din obiceiurile mentale negative. Treptat se instaleaza o stare de siguranta, implinire si transparenta. In finalul acelei saptamani vom realiza o sinteza in care vom cauta sa sesizam cat mai clar diferentele care au aparut in modul de raportare la noi insine. Este posibil ca pe parcursul acestei practici sau in zilele imediat urmatoare sa se produca transformari binefacatoare si neasteptate in modul de interactiune cu ceilalti, cu persoanele foarte apropiate, dar si cu cei pe care ii intalnim in trecere. Practicata la unison in cuplu, aceasta tehnica este de natura sa armonizeze si sa aprofundeze foarte mult relatia, ajutandu-i pe cei doi sa descopere o cu totul alta perspectiva asupra iubirii.
Iubeste-te asa cum ingerul tau pazitor te iubeste
El nu-ti raneste niciodata sufletul pentru a-ti salva imaginea. El nu te indeamna sa fii descurajat - tocmai pentru ca iti cunoaste infinita comoara launtrica. Nu-ti sopteste niciodata ca esti neputincios, intrucat stie ca el - si multe legiuni de ingeri - sunt mereu gata sa vina in ajutorul celor care-l cer cu umilinta si credinta. Nu te ameninta ca nu te va mai iubi din cauza ca ai gresit; pentru el este evident ca, atat timp cat vei exista separat, vei continua sa gresesti. Si de altfel multe realizari minunate au fost obtinute "din greseala"... El nu te va privi tolerant cum perseverezi in greseala - aceasta risca sa devina o cale fara intoarcere. El nu te amageste niciodata ca meriti iubire pentru ca esti "mai presus decat altii", caci stie cu siguranta ca in aceasta lume nici macar un graunte de nisip nu ar putea sa existe fara iubirea Tatalui.
Dovezi de iubire pe care le primesti de la tine insuti atunci cand te iubesti cu adevarat:
A face pace cu tine insuti, intr-un mod plin de luciditate si dragoste, este primul pas catre veritabila cunoastere de sine care aduce simultan la suprafata culmile cele mai sublime ale personalitatii, dar si abisurile cele mai intunecate. Daca nu te iubesti cu adevarat, nu vei avea niciodata taria sa te privesti in fata, exact asa cum esti, OM - supus greselii, tentatiilor, caderilor, dar totodata capabil sa oglindesti in inima ta maretia Totului.
,,cu multumiri sursei,Namaste !
joi, 23 iunie 2011
Oglinda,oglinjoara,,,semnalelor de lumina!
Punctul fara intoarcere
Intreaga omenire a atins un nivel de la care nu mai exista intoarcere. Nu mai este posibila intoarcerea la vechiul nivel vibrational, deoarece acum omenirea a atins nivelul masei critice. Stiati ca se apropie. Stiati ca va indreptati in aceasta directie si v-am spus recent ca ati atins un nou prag al masei critice, la care iubirea va invinge cu adevarat, teama, la nivel colectiv. Frica a constituit un factor motivational care a fost folosit pretutindenea pe planeta, pentru automotivare. Acum s-ar putea sa fie util sa va gasiti o noua motivatie.
Astazi am dori sa va conducem cu un pas mai departe. Am dori sa va impartasim unele dintre perceptiile noastre, privind calatoria voastra. La inceput a fost o calatorie mica, cu pasi minusculi, iar acum ati ajuns sa alergati cu viteza maxima, facand niste salturi imense, pentru a acoperi cat mai multi pasi, dintr-o singura saritura. Din cauza acestor schimbari, multe dintre elementele de confort pe care vi le-ati stabilit au inceput sa se schimbe. Nu inseamna ca nu va veti mai simti confortabil, doar ca acele lucruri care obisnuiau sa va aduca confortul, s-ar putea sa nu mai existe. Ati curatat un spatiu, cu scopul de a folsi energia la cel mai inalt potential al ei. Ati creat o afacere sau o slujba, clientela, prietenii si toate retelele de sprijin – si, cu toatea acestea, in curand s-ar putea sa va dati seama ca nu mai aveti nevoie de acest gen de sprijin. Intreaga omenire tocmai a facut un pas imens, tacut, dar foarte eficient in vibratie – si acest lucru s-a intamplat foarte repede. Va continua sa faca astfel, atata vreme cat toata lumea va avea aceasta preocupare si cat aveti niste borne prin care sa va puteti masura si vedea evolutia.
Schimbarea jocului
De ce este nevoie sa va vedeti propria evolutie, pentru a putea continua sa evoluati? Asa este jocul, dragilor. Exact asta este, un joc. Stiti cat este de dificil sa ii dam Pastratorului informatii direct de Acasa, astfel incat el sa vi le poata aduce si chiar sa le poata traduce in mesaje care sa se potriveasca in lumea voastra.
Exista anumite piese foarte interesante, care incep acum sa functioneze. Sa va punem cateva intrebari si apoi vom trece mai departe si va vom ajuta sa aflati unele raspunsuri sau posibilitati care se astern in fata voastra. Intrebati-va care sunt sistemele de credinte pe care le pastrati si care va dau putere. Am vorbit de nenumarate ori, despre faptul ca sistemele voastre de credinte va stau in cale. De multe ori creati sisteme ferme, bine alcatuite si inflexibile, care pur si simplu trebuie sa se sparga si sa cada. Cateodata ele cad dramatic si cu mare dificultate, astfel incat sa puteti trece la nivelul urmator. Va cerem sa va ganditi sa construiti sisteme de credinta flexibile, in care sa fiti deschisi experientelor noi, gandurilor si perceptiilor noi – pentru ca, de fiecare data cand veti face astfel de salturi uriase, veti vedea totul dintr-o alta perspectiva si asta este foarte mult. De ce?
Oglinda-oglinjoara
Dragilor, voi sunteti creatorii. Voi sunteti cei care creaza fiecare gand in parte. Fiecare emotie pe care o aveti este un declansator care trimite scanteia gandului vostru in univers, spre manifestare. Totul se face magnetic, prin intermediul inimii voastre. Se face, de asemenea, in conexiune cu fiecare alt creator si, cu toate acestea, voi sunteti un creator ascuns – un fel de dumnezeu intrupat. Pentru a putea veni aici sa jucati jocul de-a oamenii, a fost nevoie sa patrundeti in iluzia timpului, pentru ca nu puteti fi infiniti pe planeta Pamant. Aici se desfasoara un joc in care pretindeti ca sunteti finiti si acum ati invatat sa il jucati aproape prea bine, pentru natura voastra infinita. Pentru a putea crea iluzia, fiecare dintre voi isi creaza propriul sau spatiu sacru. Este propria voastra realitate in interiorul micii voastre bule si ea functioneaza foarte bine, pana in momentul in care incepeti sa deveniti constienti ca nu sunteti singurul creator de pe planeta Pamant. De aici vine provocarea si, daca va uitati la societatile voastre, la afacerile, guvernele si toate vibratiile voastre colective – fie ele religii, biserici, organizatii de orice fel care se unesc pentru a va reflecta magia – toate inseamna acelasi lucru.
Uitati-va la toate lucrurile bune pe care le-au adus. Religiile au adus o putere extraordinara, unitate si comuniune bazate pe constiinta iubirii. Ele au format si intarit concepte si idei pe care multi oameni le-au incercat si le-au gasit utile. De ce este minunat sa aveti ceva de aceasta natura? Pentru ca este un sistem de credinte care va reflecta Lumina. Este ceva asemanator unei oglinzi. Aveti multe asemenea oglinzi aici, pe Pamant, si ele nu se limiteaza numai la religii. Fiecare dintre ele reflecta, intr-un fel, magia voastra unica si este menita sa va aminteasca cine sunteti cu adevarat. In aceste spatii anume va reintineriti spritul din voi, dumnezeul din voi.
Asadar, de ce aveti atat de multe religii pe planeta Pamant? Asta este cea mai recenta intrebare? Motivul e foarte simplu – si anume, acela ca aveti in intreaga lume, diferite game vibrationale si fiecare dintre acestea are nevoie de de reprezentare. Nu conteaza prea mult pe care dintre ele o folositi, pentru ca toate va reflecta Lumina. Problemele apar atunci cand un dumnezeu nu le face loc si celorlalti. Majoritatea religiilor au devenit exclusiviste si asta a dat nastere multor probleme si razboaie. Asadar, va spunem ca sunteti in evolutie si, daca doriti sa va vedeti adevarata imagine in oglinda, gasiti o oglinda care sa fie suficient de flexibila pentru a evolua odata cu voi.
Oglinzi de Lumina
Ce inseamna, asadar, o oglinda de Lumina? Daca v-am inmana o piatra – o pietricica mititica – si v-am spune, pastrati piatra asta in buzunar, cand plecati si, de acum inainte, totul se va rezolva magic. Ar functiona? Daca voi credeti ca da, va functiona. Este o oglinda. Cand mergeti la doctor si acesta spune, „E ceva normal. Pot sa va ajut sa rezolvati problema asta, care nici macar nu este o problema. Am mai rezolvat multi alti oameni. Va dam pastiluta asta , dormiti un somn bun si totul va fi bine.” Va functiona? Daca voi credeti ca da, asa va fi. Daca va indoiti, daca va intrebati daca poate medicina alopata sa va ajute, nu va mai functiona la fel. Acestea nu sunt remedii directe, care sa functioneze la fel pentru oricine. Fiecare individ este unic, tocmai din aceasta cauza. Pe masura ce evoluati, aceasta diversitate va spori si mai mult. Ce va spunem este ca toate aceastea sunt reflectii ale Luminii voastre. Ele constituie caile pe care micii dumnezei le au, pentru a-si folosi energia pe planeta Pamant. Ei trebuie sa isi reflecte cumva energia, pentru a putea sa si-o vada. Asadar, va rugam sa deveniti constienti de oglinzile voastre si sa strangeti cat mai multe astfel de oglinzi, pe care sa vi le asezati prin casa, stabilindu-le pozitiile, astfel incat sa va puteti vedea tot timpul. Nu, nu vorbim aici despre oglinzi ca obiecte fizice, linistiti-va. Ce vrem sa va spunem este sa aveti mai multe sisteme flexibile de credinte, prin intermediul carora sa va folositi puterea si care sa va poata reflecta Lumina.
Exista multi vindecatori si invatatori care ne aud cuvintele. Chemam multi vindecatori si invatatori, pentru ca aceasta este energia cu care am lucrat cu Pamantul, timp de multe, multe vieti si suntem foarte incantati ca va aflati in punctul in care incepeti sa ridicati voalul. Incepeti sa auziti sunete, diferite piese din spatele voalului, pe care nu le-ati mai auzit inainte. Acest lucru este posibil, datorita evolutiei voastre si a schimbarilor care se petrec in fiinta voastra fizica. Aceasta ilustreaza faptul ca incepeti sa deveniti constienti. Este iluzia existentei unui singur adevar – iluzie conform careia, toate piesele sunt menite sa reflecte numai adevarul vostru. De ce spun asta? De ce spunem ca fiecare dintre voi are propriul adevar, cand de fapt sunt atatea adevaruri pe aceasta planeta? Am mai vorbit desprea asta. V-am spus ca sunt doua elemente importante de retinut. Primul, voi sunteti dumnezeu si aveti responsabilitatea folosirii puterilor voastre creatoare. Si al doilea element – poate la fel de important – nu sunteti singurul dumnezeu. Trebuie sa va folositi puterile, in armonie cu ceilalti creatori din jurul vostru. Aceasta este partea care aduce impreuna intregul colectiv al raiului, spre a fi creat pe Pamant. Catre asta va indreptati – o societate plina de putere, cum nu a mai existat alta pe Pamant. Ati avut dintotdeauna liberul arbitru, dar din punctul de vedere al vibratiei colective, nu ati ales niciodata pana acum, sa va asumati pe deplin propria putere. Ce inseamna asta? Daca sunteti dumnezeu, inseamna oare ca, din aceasta pozitie, nu mai aveti nevoie sa continati sa jucati acest joc?
Responsabilitate = Echilibrul puterii
Ei bine, voi intelegeti acest concept si aveti si aceasta ocazie, dar majoritatea dintre voi au fost aici viata dupa viata, ca invatatori sau vindecatori, lucrand pentru ca planeta si intreaga omenire sa ajunga in punctul in care sa puteti face pasul care este acum in fata voastra. Se intampla. Voalurile cad si ceea ce vedeti este propria voastra reflectie. E foarte important sa intelegeti acest lucru, pentru ca, odata cu puterea voastra incredibila, vine si un anumit nivel de responsabilitate si aceasta putere a voastra poate fi, cu adevarat, echilibrata, doar atunci cand va asumati acest nivel de responsabilitate. Asta va asteapta pe fiecare dintre voi. Aceasta este zona pe care fiecare dintre voi va incepe sa o vada.
21 de zile de lumina reflectata
Vom intra si noi acum, putin, in iluzia voastra a timpului si va vom spune ca, de acum inainte, timp de 21 de zile, pornind chiar de acum, va vom arata cine sunteti. Va veti vedea propria putere, reflectata direct de ceva ce aveti – o idee, un concept care se manifesta chiar in fata voastra. Urmariti miracolele, pe parcursul urmatoarelor 21 de zile. Veti crea multe in viata voastra, dar va exista cel putin unu lucru care sa fie de necontestat, astfel incat sa puteti intelege, din insasi esenta lui, ca voi sunteti cei care l-ati creat. Facem asta din timp in timp, pentru a va da incredere, pentru a va lasa sa va cunoasteti adevarata voastra natura. Ati construit un val care va impiedica sa va amintiti de Acasa, va impiedica sa va amintiti vietile trecute, va impiedica sa va amintiti cum ati evoluat ca suflet – iar ce se intampla acum este ca voi incepeti sa destramati intreg acest voal.
Ati asezat voalul intre cei doi lobi ai creierului vostru. Este motivul pentru care aveti creierul impartit in doua jumatati. In partea stanga pastrati iluzia timpului, in cea dreapta nu exista timp. Astfel, partea dreapta reprezinta Acasa si partea stanga reprezinta Pamantul. Acestea se intrepatrund acum, intr-un mod care nu a mai fost vazut pana acum. Spiritul evolueaza si fiinta fizica va evolua si ea, pentru a gazdui un spirit mai puternic. Prin urmare, multi dintre voi incep sa comunice cu spiritul, sub o forma sau alta. Incepeti toti sa gasiti parti ale voastre prin care aveti conexiune directa cu Acasa. Daca aveti incredere in asta, veti invata sa aduceti acea energie, pentru a va ancora Lumina. Veti ancora Lumina, ii veti da o cale noua si o veti aduce astfel, cu multa forta.
Absolut fiecare dintre voi incepe sa faca asta, in felul sau. Daca ar fi un element pe care sa vi-l putem da, cat ati clipi din ochi, acela este increderea. Increderea sufletului, pentru ca sufletul vostru a calatorit pe acest Pamant, de multe ori. Multi dintre voi ati facut eforturi deosebite si ati trecut prin mari sacrificii, pentru a face posibil ca Pamantul sa faca acesti urmatori pasi .. si iata ca ati reusit. Unii dintre voi se trezesc din vis, spunand: „Acum, ca m-am trezit, ce am de facut?” Radem mult pe tema asta, pentru ca ea reprezinta voalul in actiune. Nu suntem aici sa va invatam nimic, suntem aici sa va ajutam sa va aduceti aminte. Suntem aici, pentru a va ajuta sa va dezvaluiti acea parte din voi, astfel incat sa va puteti vedea reflectia. Nu are legatura cu a-i arata sau a-i dovedi cuiva, capacitatile sau magia voastra. Luati aceasta reflectie si o echilibrati cu responsabilitate si in armonie cu ceilalti dumnezei din jurul vostru si invatati sa umpleti totul cu Lumina. Astfel va veti amplifica, in mod natural, propria Lumina. Aceasta este exact directia in care va indreptati – si exact ceea ce incepeti sa faceti acum.
A raspandi Lumina
Luati acele zambete pe care le primiti din cand in cand si raspanditi-le. Luati darurile pe care fiecare dintre voi le aveti si gasiti-le o utilizare – chiar daca este vorba doar de o ancorare temporara a energiei – gasiti o cale de a folosi aceste daruri, acolo unde vedeti ca puteti sa le oferiti altor oameni. Da, cateodata poate fi descurajator, pentru ca voi va pastrati inca sistemele de credinte de genul: ”Of, persoana aceasta face asta, pentru ca este pregatita si antrenata sa o faca. Daca vreau si eu sa fac acelasi lucru, trebuie sa trec si eu prin acelasi sistem de pregatire. Trebuie sa trec prin acelasi proces si imi va lua ani buni, pana sa ajung si eu in aceeasi pozitie.” Va spunem ca acum nu mai e nevoie sa faceti asta. Energia voastra este chemata de catre fiecare fiinta de pe aceasta planeta si va spunem ca, daca incepeti sa va asumati energia si pasiunea – aceia dintre voi care au nevoie de antrenament, care mai au nevoie de anumite piese pentru a se reintregi – vor capata foarte repede indrumare. Nu e nevoie sa o planificati, aveti nevoie doar sa mergeti in directia in care va poarta inima, lasand-o sa va arate calea. Lasati-L pe Dumnezeu sa vina prin voi. Lasati-va sa reflectati acea energie si orice ar insemna ea – o religie, o modalitate de vindecare, o carte, o statuie sau o piatra – nu are nicio importanta, atata timp cat credeti in ea, ea va functiona. Va aflati cu adevarat in centrul universului vostru si va rugam sa incepeti sa luati asta in considerare, in fiecare actiune pe care o creati.
Este foarte greu pentru multi dintre voi, pentru ca ati venit dotati cu un nivel incredibil al sensibilitatii necesar lucrarii voastre. Sensibilitatea va face sa simtiti totul – si totusi, primul vostru impuls este sa ezitati in a va arata energia, pentru ca spuneti: „Toata lumea simte asta. Nu am niciun drept sa imi exprim energia, pentru ca toata lumea o va simti si ea va fi invaziva pentru ceilalti.” Speram ca veti gandi exact opusul. Voi va purtati energia specifica, tocmai pentru ca sunteti singurii care pot aduce aceasta piesa de Acasa, pe planeta Pamant. Sunteti singura persoana care poate aduce aceasta piesa de puzzle de Acasa si va mai intrebati: „Sunt destul de bun pentru asta?” Toata lumea de Acasa va spune sa continuati, sa va scoateti pe tabla de joc, piesa pe care ati adus-o si sa o jucati la valoarea ei intreaga, pentru ca voi ati castigat-o.
Energia lipsa din Univers
Multi dintre voi nu fac anumite lucruri, deoarece cred ca sunt invazivi, sau ca ii pot afecta pe altii . Noi va spunem ca este exact pe dos. Energia voastra e cea care lipseste din univers si, daca o pastrati in voi, raiul sau pamantul nu pot fi intregite. Exista daruri pe care fiecare dintre voi le au si le pastreaza, dar sentimentele voastre de inadecvare sau ca nu sunteti suficient de buni, sunt numai niste elemente tranzitorii, care speram ca vor trece, pur si simplu, prin voi si voi veti pasi inainte, adaptandu-va din mers, deoarece aceste blocaje nu fac altceva decat sa impiedice miscarea Pamantului, pasul sau urmator. Veti observa ca pasii se accelereaza chiar si mai mult, in anul urmator. Luati-o ca pe o provocare captivanta. Luati-o ca pe o excelenta oportunitate. Va cerem sa pictati cu energia voastra, totul. I-am dat Pastratorului un exercitiu de facut si, pentru ca sunteti atat de sensibili si de preocupati de efectul energiei voastre asupra lucrurilor, nu vrem sa fie ceva agresiv, asa ca va rugam sa folositi dosul palmei, aproape ca si cum vi l-ati imagina. Nu trebuie pictati pe cineva in adevaratul sens al cuvantului, dar atunci cand faceti acest exercitiu, imaginati-va ca o faceti cu ajutorul dosului palmei. Nu e nimic agresiv, nu faceti altceva decat sa puneti la loc energia de care v-ati ocupat in interiorul universului. Puneti la loc acea aroma de dumnezeu – si este ceva ce trebuie sa faceti chiar acum. Nu e vorba despre un singur dumnezeu, care se deschide si isi aminteste care ii este puterea. Este vorba despre o planeta de fiinte, care isi asuma puterea si se trezesc din vis. Dragilor, voi ati cerut sa va aflati aici si multi dintre voi nici macar nu au contracte importante in aceasta viata, in acest moment – dar nu ati vrut ca petrecerea sa aiba loc, fara ca voi sa va aflati aici si acum. Ati reusit. Nu mai asteptati. Nu mai asteptati pana in 2012. Nu mai asteptati data de 11.11. Nu mai asteptati ziua de maine. Incepeti sa scoateti energia acum. Purtati-va ca si cum toate se intampla acum si lasati oglinda sa va reflecte magia. Urmariti ce se intampla. Bucurati-va de aceste 21 de zile. Cu totii veti primi cel putin o dovada – si multi dintre voi chiar numeroase dovezi ale magiei voastre, ale darurilor voastre, ale capacitatilor voastre. Aduceti o aroma unica a Luminii.
A fost o vreme in care Pastratorul a inceput sa primeasca transmisiuni prin channeling, cum le zice el. Citea o carte provenind din energia Kryon si ne-a intrebat : „Ei, voi il stiti pe Kryon?”Si noi am ras si ne-am gandit ca este nostim, pentru ca Acasa nu suntem separati unii de ceilalti, asa cum pretindeti voi ca sunteti separati . Am spus : „Credem ca e minunat ,dar trebuie sa impartasim cu voi faptul ca va veni o vreme cand veti indeparta voalul si veti descoperi ca toti vorbeati cu aceleasi entitati. Veti descoperi ca, de fapt, stateati de vorba cu o parte din voi.” Sunteti bine indrumati in aceasta calatorie, atata timp cat invatati sa ascultati si sa impingeti limitele. Faceti fiecare pas, trecandu-l prin propriile filtre. Nu e sufiecient simplul fapt ca noi vorbim despre asta, pentru ca voi sa o luati de buna. Asemenea hainelor noi, ideile noi trebuie probate intai, pentru a vedea daca vi se potrivesc. Speram sa va jucati cu ideea, sa reglati acele piese care vi se potrivesc si sa le aruncati pe celelalte, pentru ca nu exista mesaje care sa atinga toate inimile. Luati si inglobati numai ceea ce rezoneaza cu voi. Ati facut asta cu gandurile, sistemele de credinte si ideile. Acum veti incepe sa discerneti Lumina. Lumina de pe planeta voastra se schimba. De fapt, nu se schimba – voi va schimbati si, din aceasta cauza, incepeti sa percepeti o parte a Luminii, pe care nu ati mai vazut-o pana acum. Credeti ca Lumina este constituita din fotoni pe care ii primiti de la soare sau de la dispozitivele voastre, dar noi va spunem ca Lumina din corpul omenesc este simtita ca iubire si voi veti simti, in curand, un val incredibil si cand acest lucru se va intampla, prindeti-va de maini . Astfel puteti ancora energia. Astfel priviti in Lumina celuilalt si va vedeti reflectia ca fiinte creatoare. Pastrati-o cu mandrie, dragilor. Suntem extraordinar de mandri de voi. Voi sunteti fii si fiicele regelui si inca nu va amititi mostenirea voastra regala – dar noi stim ca va aflati la locul si la momentul potrivit. Aceasta este ceea ce se numeste o societate care si-a asumat puterea si voi va indreptati chiar acum in directia ei, cu viteza iubirii. Bucurati-va de plimbare.
Suntem deosebit de onorati sa va rugam sa va tratati unii pe ceilalti cu respect. Atunci cand o faceti, priviti in ochii unui dumnezeu. Aveti grija unii de ceilalti si deschideti orice poarta puteti, pentru companionii vostri, deoarece astfel ajutati colectivul sa faca pasul urmator. Intelegeti ca este un joc si jucati-va frumos impreuna.
Espavo.
sursa : http://lightworker.com/
http://www.editura-%20foryou.ro/
joi, 9 iunie 2011
Deasupra legilor destinului,,,
Prin Faca-se Voia Ta nu inseamna sa stai si sa astepti ca altii sa actioneze in locul tau! Inseamna sa fii atent la semnalele pe care le primesti pentru lucrurile pe care le ai de facut! Inseamna sa nu mai fi preocupat de incercarile prin care treci plangandu-ti de mila ci la Scopul tau. Sa constientizezi ca tot ce se intampla tu ai chemat in destinul tau. Nu are sens sa dai vina pe nimeni pentru ca iti este rau, nu te simti bine sau esti neinteles. In acest moment nimeni in afara de tine nu te poate ajuta cu adevarat. Asa ca ai curajul sa iti privesti destinul in fata si sa treci peste tot ridicand experientele in Lumina! Cum ? Privindu-le cu ochii deschisi!
Tu ai ales in acesta viata o serie de lectii pentru suflet si de aceea Liberul tau Arbitru este limitat. Ca sa poti fi auzit ai nevoie sa reglezi frecventa ta cu cea a Luminii…. pentru a putea cere Alegerea. A venit momentul sa constientizezi viata ta, sa te trezesti, sa te ridici, sa te contii lumina si umbra deopotriva.
Ceea ce mi-a adus intelepciune nu a fost lumina ci lupta continua cu umbra. Intunericul in care mi-am petrecut prima parte a vietii m-a determinat sa aleg acest drum de a ajuta pe ceilalti sa vada propria Lumina.
Sun Tzu spunea ”pentru ati intelege dusmanul trebuie sa devii tu insuti una cu el”. In cazul tau ”dusmanul” este impulsul interior pe care nu il intelegi, care te macina si suferi. Atata timp cat vei reprima umbra vei continua sa suferi si nu vei invata nimic. Imaginea ideala pe care ai creat-o despre tine sfarseste prin a te epuiza. Asculta-ti sufletul, deschide-l, umple-l, contine-l cu Fiinta minunata care esti!
Ca sa te poti contine ai nevoie sa scoti afara tot ceea ce nu iti apartine, Tot! Aleg Acum ca nimic din ceea ce nu este al meu sa ma mai contina! Renunt la teama, renunt la frica, renunt la gandurile si tiparele care nu imi apartin, renunt la tot ceea ce imi face rau, renunt la tot ce ma impiedica sa fiu fericit, renunt la toate obiceiurile care imi creaza suferinta, renunt la toate acestea cu toata fiinta mea!
Aleg Acum Iubirea in sufletul meu. Aleg Acum sa ma Iert si sa ma Iubesc. Aleg Acum sa ma conectez cu miezul fiintei mele. Sunt demn de a fi iubit si de a darui Iubire. Daca Iubirea nu trece prin mine ea nu poate exista. Aleg Acum sa imi deschid inima, aleg acum sa ma deschid la puterea vindecatoare a Iubirii! Aleg sa fiu eu Matricea divina pe care Dumnezeu a creat-o!
Iata ce spune maestrul Aivanhov despre asta : ”Destinul nu se lasă înduioşat, dar el nu e niciodată crud; e just. Toate greşelile pe care le-aţi comis se adună pe un platan al balanţei, dar dacă vă decideţi să vă redresaţi viaţa, tot ceea ce faceţi bun va apăsa pe celălalt platan. Deci, când va veni momentul de a plăti pentru greşeli, gândurile, sentimentele, acţiunile voastre bune intervinentru ca plata să fie mai mică. Aceasta înseamnă, de asemenea, că nu trebuie să fim fatalişti spunând: “Pentru că destinul meu e aşa şi aşa, nu e nimic de făcut, trebuie să-l accept.” Nu. Nu uitaţi niciodată aceasta: destinul nu ne cere sufocarea, înăbuşirea spiritului. Din contră, destinul există pentru a ne obliga să ne trezim spiritul şi să lucrăm cu el, pentru a ne crea un nou destin.Din cauza greşelilor săvârşite în încarnările precedente, omul trebuie să sufere, conform destinului său; hinduşii spun că e o “Karmă” de plătit. Dar aceasta nu semnifică că e imposibil de a reacţiona la aceasta, pentru că cel ce nu face nimic altceva decât să sufere, o sfârşeşte, într-o zi, strivit. Din contră, trebuie să luptăm cu armele iubirii şi luminii, pentru a triumfa asupra destinului şi pentru a intra în ordinul Providenţei. Din acest moment, nu mai există destin pentru omul ce s-a hotărât să trăiască în lumină. El a schimbat planul, legile nu mai sunt aceleaşi, a ieşit din lumea fatalităţii pentru a intra în cea a graţiei.
Marea majoritate a oamenilor, care nu au idei prea clare despre acest subiect, folosesc cu indiferenţă cuvântul destin pentru tot ce li se întâmplă în viaţă, bun sau rău. Nu, să numim, dacă vreţi, “destin” consecinţele ignoranţei noastre, greşelilor noastre, şi “Providenţă” consecinţele luminii noastre şi a tot ceea ce am făcut bun. Deci, acum e clar: există Providenţă pentru cei ce trăiesc în lumina şi dragostea divină şi există destin pentru cei ce se încăpăţânează să rămână mărginiţi şi răutăcioşi. Acel care vrea să iasă de sub influenţa destinului trebuie să înceapă prin a vedea clar lucrurile: să discearnă gândurile, sentimentele şi faptele care-i îngreunează karma, şi să se străduie să devină mai înţelegător, mai pur, mai dezinteresat. Astfel el va intra în sfera Providenţei unde îşi crează cu adevărat viitorul.
Cu căteva excepţii, extrem de rare, nici o fiinţă umană n-a venit pe pământ fără să aibă greşeli de reparat, datorii de plătit. Cîţi Iniţiaţi, cîţi sfinţi şi profeţi au suferit, de asemenea, pentru a-şi repara greşelile pe care le-au făcut în încarnările anterioare! Aceasta nu a înpiedicat sufletul şi spiritul lor să trăiască în splendoarea divină, pentru că munceau fără răgaz, în ciuda karmei lor, şi astfel au devenit sfinţi.
Orice vi se întâmplă, trebuie să vă păstraţi spiritul vostru într-o regiune inatacabilă. Aici trebuie să vă refugiaţi pentru a munci. Atunci, chiar dacă karma vă asaltează, vă veţi simţi deasupra: karma vrea să vă limiteze, voi vă veţi elibera; karma vrea să vă ţină în întuneric, voi vă veţi ilumina…pentru că în ciuda oricăror încercări voi vă continuaţi eforturile. Da, trebuie să căutaţi să ajungeţi la acel punct în care veţi scăpa sferei de influenţă a karmei.
Se pune acum problema de a şti dacă puteţi urca până acolo, dacă sunteţi capabili de a vă stabili în această regiune care se găseşte dincolo de vânturi, vârtejuri şi fulgere. Tocmai despre această regiune vorbea Iisus când dădea sfatul de “a construi casa pe stâncă”. Stânca este sfera spiritului în care trebuie să ne plasăm lăcaşul, pentru că este singurul loc ferit de intemperii. Este de asemenea “înaltul refugiu” din Psalmul 91: planul cauzal. Până când nu aţi atins această sferă prin gândire şi meditaţie, veţi stagna în regiunile inferioare ale planului mental şi al planului astral şi veţi fi vulnerabili, veţi rămâne pradă zbuciumărilor.
Sper că aceste cuvinte vor clarifica mai bine problema. Nu putem scăpa karmei, dar putem să o plătim în diferite feluri. Este ca şi în viaţă, cel mai des se plăteşte cu bani, dar sunt alte mijloace de a-ţi achita datoriile: poţi munci sau face un cadou sau poţi face un serviciu…În plan spiritual cel mai bun mijloc de plată este de a strânge aur, adică a-ţi dezvolta calităţi şi virtuţi. Dar şi rugăciunea e o formă de plată, pentru că şi în rugăciune puneţi aur, tot ce este mai bun din inima voastră, din sufletul şi spiritul vostru. Vă căiţi pentru greşelile voastre, promiteţi să le reparaţi prin fapte bune. Atunci Cerul spune:”De vreme ce se căieşte şi vrea să-şi repare greşeala, înseamnă că a înţeles: să-i uşurăm încercările”. Pentru că, ce doreşte Cerul? Ca noi să fim mai buni. El nu vrea să ne strivească, la ce i-ar servi? Dorinţa sa este ca noi să devenim mai conştienţi, mai înţelepţi; de aceea, dacă noi avem capul tare, el continuă să ne trimită încercări. Dar dacă vede că noi am înţeles fără să trebuiască să trecem prin toate aceste încercări, îi este suficient, el nu ţine să ne nimicească.
Oricare ar fi încercările, Iniţiaţii continuă să lucreze, continuă în lumină, bine, în dragoste pentru că au înţeles esenţialul. Atunci, bucuraţi-vă pentru cunoştinţele din acest Învăţământ, bucuraţi-vă şi mulţumiţi pentru toate aceste pietre preţioase, aceste posibilităţi ce se dezvăluie în faţa voastră, în faţa spiritului vostru pentru o muncă gigantică. Fără această lumină, ce aţi deveni?” Omraam Aivanhov
sursa : http://putereaprezentului.wordpress.com/2011/06/07/deasupra-legilor-destinului/
luni, 30 mai 2011
Asumarea puterii...
Cuvintele au un ecou puternic in fiecare persoana, ori de cate ori sunt auzite. Cuvintele sunt asumarea puterii. Ele reprezinta, de fapt, energia in care toti oamenii pasesc acum. Epoca Asumarii Puterii incepe acum. Aceasta este, in realitate, noua intrare energetica ce le permite oamenilor sa cuprinda mai mult din spiritul lor. A fost nevoie de iluzia separarii, pentru a putea juca acest joc de-a oamenii. Iata-te acum construind un nou corp, un nou sistem energetic, care va putea contine mai mult din lumina ta. Aceasta iti va permite sa te conectezi cu celalalt mai direct si, cu timpul, vei trece la ceea ce se numeste comunicare prin contact profund. Asta inseamna sa elimini toate lucrurile neimportante, ajungand astfel la un nivel profund de comunicare. Curand vei putea trai la acest nivel de comunicare in fiecare zi, folosind mai putine cuvinte, dar cu un inteles mai profund si mai puternic.
Aceasta se intampla, ca urmare a evolutiei omenirii. Vibratia colectiva a intregii omeniri se schimba acum foarte repede, ceea ce ajuta la schimbarea zilnica a planetei. Conexiunile care se formeaza acum reflecta, din punct de vedere energetic, ceea ce ti-am spus ca se va intampla cu contactul profund, numai ca acum ai ocazia de a atinge acest nivel profund de contact energetic, chiar si fara ajutorul vorbelor. Acest lucru se intampla pentru ca oamenii de pretutindeni incep sa comunice la nivel energetic. Prin urmare, ceea ce se intampla acum nu constituie o surpriza pentru tine. Iti spun ca, acum, fiecare persoana de pe planeta simte aceasta energie. Ei nu stiu intotdeauna cum sa se adapteze la ea si nu inteleg intotdeauna ce se intampla cu lumea lor. Ceea ce se intampla, de regula, este ca atunci cand noua energie intra in lumea lor, aceasta lume devine foarte mica. Orice fel de criza face ca lumea ta sa devina foarte mica. Nu te mai gandesti la ce se poate intampla peste cinci ani, pentru ca te ocupi intens de problema cu care te confrunti direct, intreaga ta constiinta fiind implicata in momentul prezent. Problema in acest caz este ca, venind cu totul in momentul prezent, pierzi intelesul global al lucrurilor care se petrec, imaginea lor de ansamblu.
Exista anumite chei care te pot ajuta foarte mult sa pastrezi imaginea de ansamblu a directiei in care te indrepti – si cea mai importanta dintre ele este asumarea puterii. Treci printr-o etapa a vietii in care fiecare om de pe planeta poate purta cel putin 80% din adevarata putere creativa naturala, pe care a avut-o dintotdeauna. Pentru ca imi plac atat de mult numerele, iti voi spune ca, pana acum, ai purtat mai putin de 3%. Acum incepi sa vezi enorma schimbare care se poate produce foarte rapid pe aceasta planeta – si care va avea loc pe numeroase cai.
Repozitionarea in vederea Transformarii
Transformarea se va petrece astfel incat sa iti permita sa iti vezi propria evolutie, pe masura ce te misti si te inalti prin intermediul unor experiente de multe ori dificile, ce vor aparea in viata ta. Multi dintre noi sunt repozitionati pe aceasta planeta, pentru a permite realizarea miracolului din 2012, un moment pe care, de altfel, noi l-am ales. Acesta este miracolul nostru si el este in plina desfasurare. Noi am creat aceasta magie. Pentru ca acest lucru sa se poata intampla, noi trebuie sa ne aflam la locul nostru, atat din punct de vedere energetic, cat si fizic pentru a putea antrena energia necesara.
Multi dintre noi traiesc evenimente pe care le percepem drept esecuri. Unii dintre noi intampina dificultati in relatii, in timp ce altii se trezesc ca se misca, fara sa stie de ce. Daca esti repozitionat, te rog sa nu vezi aceste aspecte ca fiind negative. Chiar daca s-ar putea sa existe un pas negativ, care te poarta spre noua pozitie, este destul de probabil ca aceasta sa fie pozitia de maxim potential, pentru ceea ce ai venit sa faci.
Pe masura ce oamenii continua sa indeparteze valul, devine din ce in ce mai vizibil ca sunt cu totii parte din ceilalti, ca sunt cu totii conectati. Esti atat de obisnut sa spui, „Of, nu-mi place energia asta. Nu-mi place persoana asta, asa ca o voi ignora. Nu voi sta in preajma ei si astfel nu voi avea nevoie sa am de-a face cu ea”. Ei bine, iti spun ca, in curand, vei gasi modalitati de armonizare chiar si cu cea mai discordanta energie din campul tau, pentru ca ai venit de Acasa (Akasha) cu o piesa sacra de puzzle. Persoana care iti creaza probleme a venit si ea cu o alta piesa sacra, a aceluiasi puzzle, si singura problema pe care o aveti este ca incercati sa alaturati aceste piese, intr-un mod nepotrivit. Doar, in momentul in care vei incepe sa le misti, se la invarti si sa le sucesti, privindu-le din alta perspectiva, vei putea sa le asezi in pozitia corecta. Astfel vei gasi armonia in fiecare situatie.
Tehnici de asumare a puterii
Sa ne intoarcem putin la aceste cuvinte, asumarea puterii. Cum isi asuma cineva puterea? Am vorbit despre cum te simti, atunci cand porti mai mult din lumina proprie, dar haide sa vorbim mai exact despre modul in care se ajunge aici. Exista o smecherie. Atunci cand incepi sa indepartezi ceata ce te inconjoara si atingi o vibratie superioara, devii imediat constient de conexiunea cu ceilalti oameni... si cel mai usor mod de a iti asuma puterea este sa dai putere celor din jur. E foarte simplu, nu este deloc complicat. Provocarea consta in faptul ca de multe ori nu vezi unde ai putea ajunge. Omenirea nu a mai facut asta, pana acum. Tendinta noastra naturala este sa incercam sa ii ajutati pe ceilalti. Daca o persoana vine la noi, cu o anumita problema sau intr-o situatie in care au nevoie de un mic imbold, cu siguranta ca te afli acolo pentru a-i ajuta sa o ia in cea mai buna directie pentru ei. Dar cum ramane cu adevarata asumare a puterii? Cum ar fi daca i-ai da puterea sa te paraseasca? Cum ar fi daca le-ai da puterea sa se opuna lucrarii tale? Cat de multa incredere ai in omenire? Cat de mult ai incredere in spiritul tau? Pana la urma, la asta se reduce totul. Daca ai incredere in proces, vei incepe sa le dai putere tuturor, cu orice ocazie apare, chiar daca s-ar putea sa va paraseasca, chiar daca nu sunt in campul vostru, chiar daca nu exista absolut nicio legatura care sa va fi schimbat energia, mai mult decat a schimbat-o pe a lor. Aceasta este cheia pe care ai gasit-o spre a-i conduce catre acea parte din voi cu care ati venit de Acasa (acea bucata din puzzle), pe care o cauti si pe care o numesti pasiune, scop, intentie si cale. Cat de multa lumina poti aseza in inimile si in privirea celor care te inconjoara in fiecare zi?
Te rog ca, in fiecare seara, inainte de culcare, sa te intrebi, chiar si numai pentru cateva momente, „Cui i-am dat putere astazi? Ce am facut astazi, pentru a darui altruist, putere celor care isi cauta propria lumina? ”Chiar daca crezi ca piesa lor nu se potriveste sau nu are absolut nicio legatura cu a ta, daca ii imputernicesti sa isi aseze piesa la locul potrivit din puzzle, atunci si lumea voastra isi va gasi ordinea. Asadar, chiar daca nu exista o conexiune directa, secretul vietii va fi acela de a le da puterea celor care va inconjoara.
Nu este usor de facut, pentru ca uneori nu faci altceva decat sa le permiti sa fie cei care sunt. Le dati incredere si ii incurajati, le dati un imbold sa faca primul pas, stiind ca apoi totul depinde de ei. Ei sunt cei care trebuie sa treaca prin acest proces – si rezultatul final nu are absolut nicio importanta. Actiunea ta a constat in faptul ca le-ai dat putere, intr-un anumit fel. Primul tau gand este ca e minunat ce ai facut, pentru ca lumina lor va creste putin, dar iti spun ca acest rezultat paleste in fata intensificarii propriei tale lumini, ca urmare a asumarii puterii. Daca vrei sa iti pastrezi puterea, gasesti un mod in care sa o impartiti cat mai mult.
Aceasta va fi cheia pentru a putea ajuta fiecare persoana de pe pamant, sa faca pasul urmator. Nu ai toate raspunsurile, privind modul in care acest lucru se poate integra in lumea ta. Iti pot indica energia globala si unele dintre incercarile pe care le vezi acum, dar ma bizui pe tine sa gasesti modalitatile in care sa cresti puterea transmisa celorlalti. Ma bizui pe tine pentru a gasi modul in care sa iti exprimi lumina, in fiecare zi a vietii tale, in fiecare ora si in fiecare fractiune de secunda. Aceasta piesa va constitui cheia de bolta a intregii omeniri; da, vei avea cu siguranta de purtat propriile batalii pentru putere (pentru ca puterea a fost intotdeauna masurata pe o scara ce acum nu mai esta potrivita). Persoana care are cea mai mare putere asumata nu este intotdeauna cea mai fericita. Doar pentru ca ti-ai asumat puterea, nu inseamna neaparat ca o stapanesti sau ca o folosesti.
Acordarea darului ocaziei de a straluci
Acest lucru inseamna ca oamenii iti dau ocazia sa stralucesti foarte puternic in lumea lor. Acordati-le aceasta sansa celor de langa voi, ori de cate ori va sta in putinta. Incerca sa ii ajuti sa fie oamenii care vor ei sa fie. Astfel, isi vor schimba abordarea de la „ce e in neregula cu mine?” sau „cu ce gresesc?” la „Care este urmatorul meu pas?”. Gaseste o cale sa dai chiar si un strop de putere, unei singure persoane, in fiecare zi (viata ta se va transforma peste noapte). Vei vedea reactia si magnetismul care va aduce, in mod natural, tot ceea ce ai luptat atata vreme sa obtii. Cateodata, obiectul dorintei tale pare sa fie polarizat, incepe sa se indrepte spre tine, pentru ca in ultima clipa sa se abata din drum. Asta are legatura cu asumarea propriei puteri. Ce poti face in acest caz?
Exista doua solutii: gaseste o metoda de a spori puterea cuiva din preajma, si apoi, cand altcineva va da la randul sau putere, preia-o, asumati-o si stapanesti-o. Ai EGO si vei avea de a face cu el, pe tot parcursul vietii tale. Este vorba, in intregime, despre echilibru si despre cunoasterea faptului ca, atunci cand detii cat mai mult din ceea ce esti cu adevarat, ceilalti pot cu atat mai mult sa va vada adevarata lumina. Nu are legatura cu a fi mai bun decat altii, sau suficient de bun, sau orice alt fel de comparatie. Are legatura cu a iti gasi propria lumina. Astfel, ai ocazia de a schimba inimi si vieti, doar trecand prin ele si zambind. Tu esti ingerul Noului Pamant. Tu esti Omul Inger, care a indraznit sa se intrupeze si sa faca aceasta transformare incredibila, intr-o raza de lumina, aflandu-se inca in forma fizica. Stiu ca este dificil. Am vazut reactiile. Am vazut dificultatile dar iti spun ca aceasta transformare nu numai ca este posibila, dar are loc in fiecare zi. Intrebarea este cat de departe vrei sa mergi? Cat de mult vrei sa inaintezi? Cat de usor iti este sa revendici si sa iti asumi propria lumina?
Ajutor de dincolo
Nu este o decizie usoara, dar esti la inaltimea ei. Oamenii primesc o cantitate enorma de energie din partea cealalta a voalului. Toate acele fiinte care s-au dat deoparte, astfel incat voi sa va puteti afla aici si acum, sunt gata si asteapta sa ajute. Ei se afla acolo, pentru ca, la un singur cuvant al tau, sa iti trimita energie si sa te ajute sa magnetizezi lumea, sa iti resetezi energia si sa iti reasumi puterea. Nu ai idee cum stau lucrurile de partea cealalta a voalului. Iti pot spune ca, de fiecare data cand un om se gandeste la Dumnezeu (TOTUL), el se aprinde pe dinauntru. Este o energie care nu are asemanare in lumea omeneasca – si tu faci asta in mod curent.
Nu este vorba despre EU, nu are de a face cu a va gandi la EU, sau a Te venera sau sa Te aseza pe vreun piedestal. TU traiesti si in alta dimensiune decat TU. Noi putem vedea lucrurile putin diferit fata de tine, dar nu suntem mai buni decat tine. Suntem aici sa te ajutam sa iti reamintesti maretia a ceea ce esti cu adevarat. Atunci cand indraznesti sa iti asumi asta, atunci cand indraznesti sa pui ego-ul deoparte, suficient pentru a iti putea asuma maretia, toti stralucim, zambim si capatam putere, pentru ca este un principiu universal. Asumarea puterii de catre intreaga omenire va avea loc foarte rapid. Da, vor avea loc lupte in legatura cu asta. Si da, va fi si foarte distractiv, dar felul in care hotarasti sa o abordezi depinde numai de tine. Te provoc: Da-i putere cel putin unei persoane in fiecare zi si urmareste cum se desfasoara magia.
Stim cat de multa lupta presupune conditia umana. Intelegem cat este de dificil sa traiesti cu acel voal care te impiedica sa iti amintesti cine esti. Trebuie sa intelegi cat esti de minunata.
Esti cel mai maret inger care a trait vreodata. Tu ai indraznit sa iti scoti aripile si sa intri in acest joc magic. Acum, ca l-ai castigat, treci la nivelul urmator. Fa asta, tinand de maini intraga lume si priveste magia.
Tratati-va unul pe celalalt cu cel mai mare respect, pentru ca priviti in ochii lui Dumnezeu. Aveti grija unul de celalalt, ori de cate ori o puteti face, tineti minte ca este doar un joc si jucati-va frumos impreuna.
sursa: e`mail.Namaste Rica.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)





